Ubezpieczenie zdrowotne jest istotne z wielu powodów - a najważniejszym sposród nich jest odpowiednia opieka medyczna w chwili, w której okaże się ona niezbędna.


Nieubezpieczone osoby mogą nie uzyskać opieki medycznej lub mogą zostać obciążene jej kosztami - często niemal absurdalnie wysokimi, szczególnie, jeśli wizyta u lekarza lub w szpitalu okaże się konieczna podczas pobytu za granicą. W zależności od kraju, w którym mieliśmy nieszczęście zachorować lub ulec wypadkowi, koszt opieki medycznej może być różny - niekwestionowanym rekordzistą pod tym względem są Stany Zjednoczone, w których rachunek za kilka dni w szpitalu może sięgać kilkudziesięciu tysięcy dolarów!

Osoby, które posiadają odpowiednie ubezpieczenie, będą mogły nie tylko korzystać z usług placówek publicznej opieki zdrowotnej kraju, ale i z placówek prywatnych - m.in. dlatego warto zorienotwać się, jak działa system ochrony zdrowia w kraju, do którego się wybieramy. Karta EKUZ, przysługująca obywatelom Polski, nie zapewnia ubezpieczenia w Stanach Zjednoczonych, a w krajach europejskich jedynie podstawowe świadczenia medyczne wykonywane w ramach publicznej opieki medycznej tylko przez określony czas od chwili wydania karty.

Ubezpieczenie w Europie

W przypadku planowanego pobytu w krajach Europy warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia, takiego jak m.in. karta Euro26, uprawniającego, w zależności od rodzaju karty, do szeregu zniżek i kompleksowej opieki medycznej.

Ubezpieczenie w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej wymagają innego rodzaju ubezpieczenia. Zorganizowane programy Au Pair zapewniają podstawowy pakiet ubezpieczeń, obejmujący cały okres trwania programu Au Pair w USA, i zapewniają możliwość rozszerzenia proponowanego pakietu o dodatkowy zestaw świadczeń. Więcej informacji o ubezpieczeniach Au Pair w Stanach Zjednoczonych znajdziesz tutaj.